Preot paroh Adrian Marcu

Preoți slujitori Martie 28, 2014

Nascut la 28 noiembrie 1955 in orasul Saveni, Jud. Botosani, domiciliat in Iasi Bld. Socola nr. 57 Bl. A Sc. C Et.2 Apt.5, parintele Adrian Marcu a urmat cursurile Universitatii Tehnice Iasi din 1975, iar din anul scolar 1980-1981 lucreaza ca profesor inginer la Liceul Tehnologic ,,Anghel Saligny,,Iasi.

Din anul 2005 urmeaza cursurile Universitatii ,, Al.I. Cuza,, Iasi, Facultatea de Teologie Ortodoxa  ,,Dumitru Staniloae,, sectia pastorala cu examen de licenta in anul 2009,  hirotonit preot pe data de 2 august 2011 pe seama Parohiei ,, Sfantul M.Mc. Gheorghe,, Caprita- Avicola, localitatea de la km.10 soseaua Iasi -Tg. Frumos, de catre Inaltpreasfintitul Teofan Mitropolitul Moldovei si Bucovinei.

Actualmente lucreaza ca profesor la Unitatea  scolara sus mentionata si ca preot paroh la Parohia primita, unde a inceput activitatea pastorala la sarbatoarea Floriilor , anul mantuirii 2012, cand cu mila si ajutorul Domnului s-a amenajat o capela intr-un spatiu, folosit pana la construirea Sfintei Biserici in mijlocul comunitatii.

Data hirotonire: 2011-08-02